آموزش نصب ویندوز XP بر روی رایانه + ویدیو آموزشی

«به علت تغییرات در شرکت فروش این محصول موقتا متوقف شده است!»

در این مقاله قصد داریم آموزش نصب ویندوز xp را از ابتدا تا انتها بصورت گام به گام آموزش دهیم.

برای نصب ویندوز XP دو شیوه وجود دارد. در حالت اول ممکن است شما در سیستمتان ویندوز XP یا نسخه‌های دیگری از ویندوز را نصب کرده باشید. در این حالت با قرار دادن سی دی ویندوز XP می‌توانید شروع به نصب این برنامه بکنید. در حالت دوم که ما در اینجا به توضیح جامع آن می‌پردازیم یا در سیستم تان از قبل ویندوز نصب نشده است یا دچار مشکل شده و قابل اجرا نیست یا اینکه شما می‌خواهید خودتان کنترل کامل بر روی فرایند نصب اعمال کنید.

در این روش باید ابتدا رایانه را از طریق CD-ROM راه اندازی (بوت) کنید. در حالت عادی، حالت بوت بر روی هارد دیسک قرار دارد. به همین دلیل ما با بوت شدن ویندوز روبرو می شویم و اصطلاحاً ویندوز زمانی بالا می آید  که تنظیمات بوت مربوط به مادر بورد، بر روی هارد دیسک تنظیم شده باشد.

تنظیمات مادر بورد ها کمی با هم متفاوت هستند اما قسمت مربوط به تنظیمات بوت، به راحتی قابل مشاهده است. بسته به نوع مادربورد رایانه تان باید درایو راه انداز سیستم (بوت) مربوطه را از‌هارد به CD-ROM تغییر دهید.

قبل از مطالعه ادامه مقاله یک ویدیو آموزش نصب ویندوز xp را برای شما عزیزان به نمایش گذاشته‌ایم: 

آموزش نصب ویندوز xp مرحله به مرحله

 

اگر به هنگام روشن کردن رایانه به پیام پائین صفحه مشکی رنگ دقت کنید. گزینه ای را برای ورود به تنظیمات مادر بورد یا اصطلاحاً “Setup” یا تنظیمات بایوس به شما معرفی می کند. بعنوان مثال : کلید Del یا کلید F2

در صورتی که بلافاصله کلید معرفی شده را بفشارید، وارد تنظیمات مادربورد خواهید شد.

همچنین برخی مادربورد ها گزینه ای را برای تغییر مستقیم بوت، ارائه داده اند. بعنوان مثال: کلید F12 در برخی از مادربورد ها باعث میشود بدون رفتن به تنظیمات بایوس، بوت را بر روی سخت افزار مورد نظر قرار دهید.

پس از ورود به تنظیمات مادربورد، قسمتی با نام Boot وجود دارد که می‌توانید آن را انتخاب کنید. سپس با کلیدهای جهت نمای کیبورد یا کلید های PageUp و PageDn میتوانید گزینه مقابل آن را تغییر دهید. همچنین میتوانید بر روی گزینه مقابل کلید Enter را فشرده و از لیست باز شده سخت افزار مورد نظر (که در اینجا  CD-ROM شما مد نظر است) را انتخاب کنید.

برخی از Mother Board‌ها در این قسمت نام کمپانی سازنده CD-ROM شما را نشان می‌دهند. مثلاً اگر شما از مدل Pioner، Samsung یا … استفاده می‌کنید این نام را مشاهده خواهید کرد. در صورتی که چند سخت افزار مقابل گزینه Boot مشاهده می شود و این سخت افزار ها بصورت لیست و در زیر هم قرار گرفته شده اند. شما می بایست دقت داشته باشید که گزینه مربوط به CD-ROM در اولین اولویت قرار داشته  باشد. برای تغییر اولویت ها می‌توانید با استفاده از کلید‌های “+” یا “-“ صفحه کلید استفاده کنید.

در سیستم‌های قدیمی‌تر Boot سیستم اصولاً در حالت A/C یا Floppy Disc قرار دارد که باید به CD-ROM تغییر کند.

پس از اعمال این تغییرات کلید F10 را فشار داده و با انتخاب گزینه Y تغییرات اعمال شده را ذخیره کنید سیستم را مجدداً Restart کنید.

1-هنگام بوت سیستم CD ویندوز را در دستگاه قرار داده و تا اتمام تست حافظه منتظر شوید با نمایش پیام زیر کلیدی را فشار دهید .

( در صورت عدم فشار کلید از CD بوت نمی شود ).
2- هنگام بوت CD پیام زیر در بلای صفحه نمایش داده می شود.

ادامه‌ی آموزش نصب ویندوز xp

install windows xp on a computer

برنامه شروع به کپی فایلهای مورد نیاز خود می‌کند.

آموزش نصب و راه اندازی ویندوز XP

سپس مطابق شکل زیر با پنجره‌ای با سه گزینه مواجه خواید شد که با فشار دادن کلید ENTER ویندوز شروع به نصب می‌کند.

آموزش نصب ویندوز xp

فشردن کلید R در سیستم باعث مرمت و بازسازی اطلاعات ویندوز قبلی شما می‌شود( این گزینه برای مواردی استفاده می‌شود که شما از قبل بر روی سیستم خود ویندوز XP نصب کرده اید ولی با بروز مشکلاتی نمی‌توانید به درستی از آن استفاده کنید و این قسمت سعی در کپی و بازسازی برخی فایلهای مورد نیاز کرده و سیستم را مجدداً در وضعیت اجرایی و عملیاتی قرار می‌دهد)

فشردن کلید F3 نیز امکان خروج از مراحل نصب را فراهم می‌کند.

برای ادامه نصب کلید ENTER را فشار دهید. پنجره‌ای مطابق شکل زیر نمایان شده که شرح توضیحات مربوط به توافق نامه استفاده از این سیستم عامل است. با انتخاب کلید F8 از این صفحه عبور کنید.

آموزش نصب ویندوز xp بر روی رایانه

برنامه Setup شروع به بررسی سیستم شما می‌کند تا نسخه‌های قبلی سیستم عامل ویندوز را در صورت وجود در سیستم تشخیص می‌دهد. پس از بررسی سیستم پنجره‌ای همانند شکل زیر نمایان شده و درایو‌های سیستم شما را لیست می‌کند. شما در این قسمت می‌توانید مسیری که برای نصب ویندوز مورد استفاده قرار می‌گیرد را تعیین کنید.

(در حالت عادی اگر پارتیشن بندی از قبل شده باشد درایورهای شما نمایان می شود که با انتخاب درایو C میتوانید شروه به نصب برنامه نمائید.)

تصویر زیر مربوط به حالتی است که سیستم از قبل فاقد هیچ نوع سیستم عاملی بوده و‌ هارد آن نیز پارتیشن بندی و فرمت نشده است. فضای‌هارد مذکور بصورت Unpartitioned و 4 گیگابایت نشان داده شده است:

آموزش نصب ویندوز xp بر روی کامپیوتر

ما می‌توانید برای نصب ویندوز این فضا را تقسیم کنید. تقسیم فضا در این مرحله همانند استفاده از فرمان Fdisk صورت می‌گیرد.

برای این منظور کلید C در صفحه کلید را انتخاب کرده و سپس در پنجره بعدی فضای مورد نظر خود را در آن وارد کنید.

پارتیشن بندی هارد هنگام نصب ویندوز xp

پس از تایید مجدداً به صفحه Unpartitioned ارجاع داده می‌شوید. مجدداً بر روی فضای Unpartitioned رفته و کلید C را انتخاب کنید. در این مرحله اگر مایل بودید درایو‌های دیگری ایجاد کنید فضای مورد نیاز را وارد کنید و در غیر این صورت کلید Enter را فشار دهید تا کل فضای باقی مانده به درایو دوم اختصاص داده شود.

انتخاب درایو جهت نصب ویندوز ایکس پی XP بر روی آن

اگر از قبل سیستم شما پارتیشن بندی شده یا اگر سیستم عاملی از قبل بر روی آن نصب می‌باشد شما می‌توانید درایو مورد نظر خود را جهت نصب ویندوز انتخاب کنید.

توجه : در صورتی که می‌خواهید سیستم عامل ویندوز قدیمی‌خود ( مثلاً 98 یا 2000 یا ME ی…) را حفظ کنید، نباید ویندوز XP را بر روی درایوی که این سیستم عامل‌ها در آن نصب شده‌اند، نصب کنید. انجام این کار با تداخل در برنامه‌ها و پوشه‌های شما بالاخص پوشه Program Files، باعث بروز برخی ایرادات خواهد شد.همانطور که در بالا عنوان شد، اگر شما سیستم خود را از قبل پارتیشن بندی کرده باشید در این پنجره نام آنها را مشاهده خواهید کرد. حال ممکن است شما بخواهید قبل از پیاده سازی و نصب ویندوز XP تغییری در تعداد یا حجم پارتیشن‌های خود ایجاد کنید.

برای این کار باید بر روی نام درایو مورد نظر رفته و کلید D را در صفحه کلید انتخاب کنید. در پنجره بعدی و برای تایید حذف کلید L را فشار دهید. پس از انتخاب این گزینه مجدداً در صفحه با فضایی تحت عنوان Unpartitioned مواجه خواهید شد که باید مطابق روش فوق الذکر آن را به درایو خاصی تخصیص دهید.

در برخی موارد پس از تخصیص فضا و پارتیشن بندی، فضایی اندک بصورت Unpartitioned باقی می‌ماند که می‌توانید از آن صرفنظر کنید.

توجه : حذف یک پارتیشن باعث از بین رفتن کل اطلاعات موجود در آن خواهد شد. از این رو حتماً قبل از انجام چنین کاری اطلاعات پارتیشن خود را بررسی کرده و در صورت نیاز نسخه پشتیبانی از آن تهیه کنید.

برای شروع نصب بر روی نام درایو مورد نظر رفته و کلید ENTER را فشار دهید.

در صورتی که در این مرحله قصد اتمام فرایند نصب را دارید و می‌خواهید از این برنامه خارج شوید کلید F3 را انتخاب کنید.

پس از این مرحله با صفحه‌ای مواجه خواهید شد که چهار گزینه مختلف Format در آن قابل انتخاب است:

نصب یا setup windows xp

مطابق استاندارد‌های کامپیوتری دو نوع قالب بندی و فرمت برای‌هارد‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. حالت اول و قدیمی‌که مورد استفاده سیستم عامل‌های ویندوز 98 بود که با عنوان FAT از آنها نام برده می‌شود و در حالت بعدی که از لحاظ امنیتی و سرعت عملکرد بهتری دارد که NTFS نامیده می‌شود.

گزینه اول و سوم در این صفحه هر دو به حالت قالب بندی NTFS اشاره دارد. انتخاب گزینه اول فرمت‌هارد را در وضعیت Quick و به سرعت انجام می‌دهد ولی حالت سوم مدت زمان بیشتری به خود اختصاص داده و درایو تعیین شده را بطور کامل فرمت می‌کند( اگر شما از قبل دراوی خود را فرمت نکرده اید یا اگر پارتیشن بندی خود را تغییر داده اید باید از حالت سوم استفاده کنید.

به همین ترتیب گزینه دوم و چهارم نیز مربوط به قالب بندی FAT است.
توجه : اگر شما در سیسیتم تان ویندوز 98 یا ME داشته باشید و گزینه NTFS را انتخاب کنید، پس از اتمام مرحله نصب ویندوز و با اجرای وسندوز 98 ی… دیگر به پارتیشن NTFS دسترسی نخواهید داشت و این درایو تنها از طریق ویندوز XP در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

با توجه به توضیحات فوق نوع فرمت و قالب بندی سیستم را انتخاب کرده و کلید ENTER را فشار دهید را فرمت شروع شود:

Format Partition For Setup Windows XP

نصب ویندوز و کپی فایل ها در کامپیوتر

برای صرفنظر کردن از مرحله نصب می‌توانید کلید ESC را فشار دهید.

پس از این مرحله، یک پروسه دیگر نمایان شده و سسیستم شما پس از مدتی Restart می‌شود:

پس از راه اندازی سیستم شما نباید کلیدی را در هنگام نمایان شدن Press Any Key فشار دهید و باید مراحل نصب از طریق‌هارد انجام شود (بهتر است در این مرحله وارد BIOS سیستم خود شده و آن را به حالت اول بازگردانید).

از این قسمت فرایند اصلی نصب ویندوز با نمایان شدن شکل زیر آغاز می‌شود.

بطور معمول مدت زمان بالای 50 دقیقه جهت نصب به شما نشان داده می‌شود.
پس از اتمام مراحل Collecting information، Dynamic Update، Preparing installation به مرحله Installing Windows می‌رسیم.
پنجره‌ای که در این قسمت دیده می‌شود مربوط به تنظیمات Regional and Language Options می‌باشد. در این قسمت با انتخاب گزینه Customize و Details کشور و زبان خود را انتخاب کنید (ایران، فارسی).
اگر Farsi در منوی مربوط به زبان دیده نمی‌شود، در پنجره دوم، به تب دوم بروید و چک باکس گزینه Install Asian Language…  را فعال کنید و سپس دنبال کلمه Farsi در منوی زبان بگردید.
البته پس از انجام نصب و از طریق Control Panel نیز می‌توان این تغییرات را اعمال کرد. اگر مشکلی با این قسمت دارید می‌توانید بدون اعمال تغییری گزینه Next را انتخاب کنید.

در پنجره Personalize your Software نام خود را در قسمت Name و کلمه‌ای دلخواه به عنوان نام سازمان یا موسسه خود در قسمت Organaize وارد کنید. (این اسمی‌اختیاری است و هر چیزی می‌تواند باشد. مثلاً Home).

بیشتر بخوانید:

چگونگی نصب ویندوز 7 (Windows 7)؛ 2 ویدیو آموزشی

‫5/5 ‏‫(2 نظر)‬
دکمه بازگشت به بالا