تماس با عارف رایانه
خرید نرم افزار تماس بگیرید 021-66383606

سقوط جنرال الکتریک و به لرزه افتادن شرکت های مشابه

یکی از با سابقه ترین شرکت های صنعتی که آخرین در ورطه سقوط قرار گرفته است شرکت جنرال الکتریک است که ارزش سهام آن افت بی سابقه ای پیدا کرده است. جنرال الکتریک از نخستین شرکت هایی بود که وارد شاخص های مشهوری مثل داو جونز شد، اما به علت به وجود آمدن مشکلات زیاد این شرکت از این شاخص خارج شده است و ظاهرا ارزش سهامش در مسیر سقوط آزاد قرار گرفته است.

جنرال الکتریک

روند سقوط جنرال الکتریک

مشکلات ایجاد شده برای این برند، در دنیای کسب و کار نمایانگر دو جبهه است یکی آن که سرمایه گذاران ثروتمندی هستند که می خواهند در شرکت های بزرگ – مثل جنرال الکتریک- تغییراتی ایجاد کنند و طرف دیگر افرادی که با ظاهر یک استراتژیست می خواهند کل شرکت را بخرند.

سقوط جنرال الکتریک از 25 اکتبر سال 2015 آغاز شد. شرکت هج فاند تریان 2.5 میلیارد دلار در سهام جنرال الکتریک سرمایه گذاری کرد تا با این کار در میان 10 سهام دار با سابقه این شرکت قرار بگیرد. در سال 2015 ارزش هر سهم شرکت 25.47 دلار بود. تریان مدعی بود که این کار باعث خواهد شد سهام جنرال الکتریک تا سال 2017 به مرز 50 دلار می رسد، جف ایملت که مدیر با سابقه جنرال الکتریک بود با فشار تریان مجبور به انصراف شد و جان فلنری جایگزین او شد. تریان چهار ماه بعد اد گارتن که یکی از موسسان خودش بود را به هیئت مدیره جنرال الکتریک اضافه کرد.

در زما مدیریت ایملت، استراتژی اصلی جنرال الکتریک بر ادغام و واگذاری شرکت ها بود، که به عنوان نمونه می توان به ادغام بخش نفت و گاز با بیکر هیوز جنرال الکتریک اشاره کرد که در سال 2016 اتفاق افتاد. در اواسط 2017 فلنری استراتژی خرید و ادغام را به کسب درامد اصلی شرکت تبدیل کرد.

جنرال الکتریک

در سازمان های بزرگ، یکی از استراتژی ها مدیریت پورتفولیوی شرکت های تحت مدیریت است. مدیران تعاد زیادی از این شرکت ها قبلا بانکدار بودند و راه حل کردن مشکلات شرکت ها را خرید و فروش دارایی می دانند. البته این خرید و فروش همه جا اشتباه نیست و گاها حالت استراتژی به خود می گیرد. مثلا خرید اینستاگرام توسط فیسبوک و خرید اندروید توسط گوگل دو مورد از مواردی است که خرید به جا انجام شده است.

با این حال خرید و فروش برای شرکت هایی که در حال دست و پا زدن برای رهایی از مشکلاتند تنها عاملی برای پرت کردن حواس مدیران و بخش های تصمیم گیرنده خواهد بود. برای مثال خرید مای اسپیس توسط نیور کورپوریشن، نوکیا توسط مایکروسافت و اوتونومی توسط اچ پی نمونه هایی از خرید های اشتباه بودند.

برای جنرال الکتریک این خرید و فروش ها در ابعاد سازمانی کار ساز نبود و به بازدهی و سودآوری شرکت کمکی نکرد با این همه مدیر این شرکت اعلام کرده هنوز قصد دارد با فروش زیر مجموعه ها شرکت را سر پا نگه دارد به همین دلیل بخش سلامت و بیکر هیوز را در لیست فروش گذاشت. 

ظاهرا مدیران جنرال الکتریک و تریان واقف نیستند که روندی که پیش گرفته اند غیر عقلانی است، زیرا آن ها انتظار دارند از یک استراتژی ثابت نتایج متفاوت کسب کنند. البته این نکته هم قابل توجه است که شاید یک شرکت کوچک که تنها در زمینه هوانوردی، نیرو و انرژی های تجدید پذیر فعال است بتواند مشتریان بیشتری را به خود جذب کند.

اکنون شرکت فیلیپس و زیمنس که رقبای جنرال الکتریک در بخش سلامت بودند احتمالا شاد ترین شرکت ها هستند. در آینده جنرال الکتریک ظاهر شرکت را بهبود داده و آن را برای سرمایه گذاران و خریداران آماده می کند و قصد دارد تا با قدرت به پیشرفت خود ادامه دهد. 

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا