خطا در برقراری ارتباط با بانک اطلاعاتی

«به علت تغییرات در شرکت فروش این محصول موقتا متوقف شده است!»

پیغام ” خطا در برقراری ارتباط با بانک اطلاعاتی ” در نرم افزارهای عارف رایانه، که تنها در هنگام ورود کاربر به سیستم ممکن است نمایش داده شود، مربوط به عدم اتصال نرم افزار به بانک اطلاعاتی (نرم افزار مایکروسافت اس کیو ال) می باشد. در این صفحه دلایل مختلفی که باعث بروز این خطا می گردد را مورد بررسی قرار میدهیم:

conncetion_error_aref_rayaneh

خطا در برقراری ارتباط با بانک اطلاعاتی : تک کاربره یا تحت شبکه؟

قبل از هر عمل، لازم است بدانید این خطا، از جهتی به دلیل عدم امکان اتصال به بانک اطلاعاتی بر روی رایانه فعلی (برای نسخه تک کاربره یا نصب روی سرور) است و از جهتی دیگر به دلیل عدم ارتباط این رایانه (کلاینت) با رایانه سرور می باشد. بررسی خطا برای نسخه تک کاربره یا نسخه ای که روی رایانه اصلی نصب شده است.

1) عدم نصب صحیح و فعال شدن نرم افزار  Microsoft SQL Server

اگر به بخش آموزش وب سایت مراجعه نمائید، بخشی مجزا جهت نصب و راه اندازی محصولات نرم افزاری عارف رایانه وجود دارد. در این بخش، نکات مربوط به نصب و راه اندازی هر نرم افزار بطور دقیق و همراه با فیلم تهیه شده از مراحل نصب، قرار گرفته است.

اگر نرم افزار را به صورت تک کاربره تهیه کرده اید، حتما” چک کنید نرم افزار مایکروسافت اس کیو ال سرور (Microsoft SQL Server) که برای نسخه تک کاربره همراه با نرم افزار نصب می گردد، به طور صحیح نصب شده باشد. با توجه به بخش آموزش سایت، هنگام نصب نرم افزار بر روی ویندوز 7 یا 8، نکته ای را باید مد نظر داشته باشید (مرحله اجرای برنامه نصب اس کیو ال سرور) برای این منظور به صفحه به آموزش نصب محصول تهیه شده مراجعه نمائید و به تصاویر ارائه شده دقت نمائید.

در صورتی که نرم افزار را به صورت تحت شبکه تهیه نموده اید، ابتدا می بایست بر روی رایانه سرور، نرم افزار اس کیو ال سرور را بطور کامل نصب نموده و سپس برای نصب نرم افزار اقدام نمائید.

 در صورتی که از نصب صحیح نرم افزار و اس کیو ال سرور اطمینان دارید، بعد از نصب نرم افزار، حتما” می بایست یک بار رایانه را ریستارت کرده باشید!

در صورتی که ویندوز شما 7 یا 8 است، ابتدا به محل نصب نرم افزار (پوشه ای که هنگام نصب، نعیین کرده اید فایل های نرم افزار در آنجا کپی گردند) مراجعه کرده و برنامه AppData.exe را اجرا نمائید. برای نسخه تحت شبکه فقط بر روی رایانه سرور این کار را انجام دهید. در صورتی که این برنامه بدون پیغام خطای ارتباط با بانک اطلاعاتی باز شد، یک بار اتصال به بانک اطلاعاتی را قطع کرده، گزینه “Free Mode” را تیک زده و مجدد بر روی گزینه اتصال به بانک اطلاعاتی کلیک کنید.

عدم راه اندازی سرویس مربوط به نرم افزار Microsoft SQL Server

برنامه AppData را اجرا کنید(برای نسخه تحت شبکه فقط بر روی رایانه سرور این کار را انجام دهید)  اگر هنگام اجرا با پیغام خطا مواجه هستید، این بدان معناست که سرویس مربوط به مایکروسافت اس کیو ال سرور راه اندازی (Start) نشده است. گاهی به دلیل محدود بودن کاربر ویندوز و عدم سطح دسترسی کامل برای انجام برخی امور، نرم افزار مایکروسافت اس کیو ال سرور نصب شده، قادر به راه اندازی نمی باشد. برای این منظور بر روی آیکون مدیریت سرویس اس کیول در قسمت ساعت ویندوز کلیک راست کرده و بر روی گزینه Exit کلیک نمائید. از منوی Start به پوشه Startup رفته و بر روی Service Manager کلیک راست کرده و از منوی باز شده گزینه “Run as administrato” را انتخاب نمائید.

بررسی خطا برای نسخه تحت شبکه

خطا در برقراری ارتباط با بانک اطلاعاتی

قبل از بررسی خطا، ابتدا چک کنید رایانه های کلاینت به رایانه سرور به طور صحیح متصل و شبکه شده باشند. به قسمت WorkGroups کامپیوتر رفته و بر روی رایانه سرور دوبار کلیک کنید احتمالاً پنجره ای باز می گردد که توسط آن نام کاربری و کلمه عبور سرور از شما خواسته شود. نام کاربر مدیریت و کلمه عبور سرور را وارد کنید و بر روی OK کلیک کنید تا اتصال به طور کامل انجام گردد.

تغییر قسمت تنظیمات اتصال به بانک اطلاعاتی

گاهی ممکن است، پس از مدت ها استفاده از نرم افزار، به دلیل تغییر تنظمات مربوط به اتصال به بانک اطلاعاتی، ارتباط نرم افزار با بانک اطلاعاتی قطع گردد. برای این منظور در صفحه ورود کاربر، به علامت چرخ دنده بالا و سمت راست پنجره کلیک کنید و چک کنید تنظیمات اتصال به بانک اطلاعاتی تغییری نکرده باشد. همچنین توسط دکمه Restore Default می توانید تنظیمات را به حالت اولیه برگردانید.

مشکل در شبکه و عدم اتصال رایانه فعلی به رایانه سرور

اگر از نرم افزار به صورت تحت شبکه می خواهید استفاده کنید و هنگام اجرای نرم افزار بر روی رایانه کلاینت با پبغام مذکور روبرو شده اید، یکی از دلایل نمایش اسن پیغام ممکن است به دلیل اختلال در شبکه موجود باشد. مشکل در شبکه ممکن از به دلایل مختلف باشد از جمله، قطع بودن اتصالات کابلی یا بی سیسم، درست تنظیم نبودن آی پی ها، و… شما می بایست حداقل بتوانید توسط رایانه کلاینت، به یک پوشه به اشتراک گذاشته شده بر روی رایانه سرور دسترسی داشته باشید.

بیشتر بخوانید:

تنظیمات فایروال برای رایانه سرور

فعال بودن آنتی ویروس و یا روشن بودن فایروال بر روی رایانه سرور

اگر از نرم افزار به صورت تحت شبکه می خواهید استفاده کنید و هنگام اجرای نرم افزار بر روی رایانه کلاینت با پبغام مذکور روبرو شده اید، این نکته را باید مد نظر داشته باشید که، فایروال و آنتی ویروس (در صورتی که بر روی رایانه سرور نصب کرده اید). ارتباط بین رایانه کلاینت و سرور را کنترل می کنند و در بسیاری اوقات مانع ارسال و دریافت اطلاعات از طریق کلاینت می گردند. برای این منظور می بایست یا تنظیمات صحیح را بر روی آنتی ویروس و فایر وال انجام دهید و یا فایروال و آنتی ویروس موجود بر روی رایانه سرور را غیر فعال نمائید. تنظیمات مربوط به فایروال و آنتی ویروس: به عبارت ساده، در قسمتی از تنظیمات فایروال و آنتی ویروس می توانید تعریف کنید که به پوشه یا پورت خاصی از رایانه کاری نداشته باشد. برای ارتباط با اس کیو ال سرور نصب شده بر روی رایانه سرور نیاز است که پورت های 1433 و  1434 بر روی این رایانه آزاد باشند.

‫0/5 ‫(0 نظر)
دکمه بازگشت به بالا