تماس با عارف رایانه

رعایت اصول سئو در محتوا | تولید محتوای بهینه

در همین ابتدای مقاله چندین جمله را به شما یادآوری می کنیم که حتما به گوشتان خورده است: سئو محتوا یا سئو تولید محتوا چیست؟ چگونه محتوا را بهینه کنیم؟ آیا در محتوای با کیفیت و بهینه شده فقط رضایت گوگل مهم است یا نه، مخاطبان سایت هم باید راضی باشند؟ یک محتوا دارای چه خصوصیاتی باید باشد تا بتوانیم به عنوان محتوای سئو شده در نظر بگیریم؟ چگونه رتبه سایت خود را بهبود ببخشیم؟ تمامی این موارد و همچنین چگونگی رعایت اصول سئو در محتوا را در ادامه ی این مقاله از سایت عارف رایانه بررسی خواهیم کرد.

رعایت اصول سئو در محتوا

نحوه انتخاب مناسب ترین کلمه کلیدی

اولین مرحله در رعایت اصول سئو در محتوا انتخاب کلمه کلیدی مناسب می باشد که با توجه به اهمیت این موضوع در مقاله ای جدا در مورد چگونگی انتخاب کلمه کلیدی بحث خواهیم کرد و سوالاتی از این قبیل را پاسخ خواهیم داد: آیا تنها کلمه کلیدی باید سرچ بیشتری داشته باشد یا فاکتورهای دیگری هم در انتخاب دخیل هستند؟ آیا بدون ابزارهای انتخاب کلمه کلیدی می توان کیورد مناسبی انتخاب کرد؟ لانگ تیل کیورد چیست؟

فعلا در این مقاله در همین حد توضیح می دهیم که: 

کلیدواژه‌ها یا کلمه کلیدی را به صورت اختصاصی و تفکیک شده انتخاب کنید: به عنوان مثال در مورد بیماری دیابت که دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 و …. هم وجود دارد در مورد هر سه این موضوعات 3 مقاله جدا بزنید و اختصاصی بحث کنید. اینکه یک مقاله اختصاصی در مورد یک موضوع خاص بحث شود نظر کاربر را بیشتر جلب می‌کند تا اینکه یک مقاله درهم و آشفته وجود داشته که در مورد چندین موضوع بحث شده باشد. در مورد مقاله‌ با کیورد بیماری دیابت که عمومی هست می‌توانید مختصرا به موارد اختصاصی دیابت اشاره کنید و در مقاله‌ای جدا مفصل توضیح دهید. توجه داشته باشید خصوصا مانند این موارد که کلیدواژه‌ها شبیه به هم هستند در مقاله های متفاوت، محتوای تکراری یا دابلیکیت کانتنت ایجاد نکنید و محتوا را متفاوت بزنید. مقاله و پیچ های مختلف بدون محتوای تکراری هیچ ایرادی ندارد.

عنوان و متای توضیحات جذاب و بهینه

در انتخاب عنوان خلاقیت به خرج دهید چون عنوان مطلب، اولین بخشی هست که چشم خواننده به آن می‌افتد، همچنین گوگل نیز از طریق تایتل یا همان عنوان، صفحات سایت را شناسایی می‌کند و سپس تایتل را به محتوا ربط می‌دهد بنابراین سعی کنید ارتباط بسیار نزدیکی بین تایتل و محتوا ایجاد کنید و در عین حال از اعداد و عبارت هایی مانند دانلود، رایگان، کاملا، جامع، جدید، فروش، خرید و … استفاده کنید. عنوان را نه زیاد طولانی (که در صفحه سرچ گوگل سه نقطه نمایش دهد) و نه زیاد کوتاه بزنید.

در ایجاد متای توضیحات نیز دقت لازم را به خرج دهید و توجه داشته باشید که دیسکریپشن یا متای توضیحات شامل خلاصه ی مفیدی از مقاله باشد، در واقع نیاز مخاطب را بسنجید که چه موضوعی برایش بیشترین اهمیت را دارد همان موضوع را در متای توضیحات ذکر کنید.

URL بهینه (حاوی کلمه کلیدی)

سوالی که به کرات پرسیده می شود این است که آدرس مقاله یا همان URL را فارسی بزنیم یا انگلیسی؟؟ طبق تحقیقات تیم عارف رایانه به شما عرض می کنیم که با توجه به آپدیت الگوریتم های گوگل، تفاوت چندانی بین آدرس فارسی و انگلیسی وجود ندارد، فقط حواستان باشد که تا جای ممکن، از کلمه کلیدی در URL استفاده کنید و اگر آدرس را انگلیسی میزنید ترجمه ی انگلیسی کلمه کلیدی را در آدرس قرار دهید.

عکس، ویدیو و صوت با کیفیت بالا

محتوای با کیفیت، یعنی محتوایی که کاربر را راضی کند و وقتی کاربری وارد صفحه شد با مطالعه محتوا نیازش در مورد آن موضوع برطرف شود. در این صورت در راستای سیاست اصلی گوگل که “رضایت کاربر” هست نیز عمل کرده‌ایم، مطالب غیر کپی و کاربردی می‌تواند توجه کاربران را جلب کند. 

یکی از مواردی که در رعایت اصول سئو محتوا به آن تاکید می شود این است که در محتوای خود حتما از تصاویر، ویدیو و یا صوت مرتبط با محتوای خود استفاده کنید. در مقاله ای جدا در مورد سئو و بهینه سازی تصاویر به طور کامل بحث شده است: سئو تصاویر

نحوه ی هدینگ یا تیتربندی مناسب

رعایت اصول سئو در محتوا

H1 : در بالاترین سطح محتوا یا همان عنوان قرار دارد و در هر محتوا یک بار تکرار می شود (عنوان مقاله).

هدینگ های بعدی شامل H3 ،H2 و … را در محتوا هر چند بار که نیاز داشتید تکرار کنید فقط دقت داشته باشید که اگر تیتر شما H2 می باشد زیر تیتر را H3 قرار دهید و …

نکته: مطالب اصلی و مباحث مهمتر در مورد یک موضوع خاص را در پاراگراف‌های ابتدایی بیاورید و همچنین لینک‌های داخلی را نیز به صورت پراکنده و نه نزدیک به هم، در چند پاراگراف اول مقاله ایجاد کنید. پاراگراف ها را کوتاه تر بزنید و تیترها را بیشتر کنید. از کلمات راحت و خودمانی هم استفاده کنید، مخصوصا ابتدای مقاله را علمی تخصصی شروع نکنید از جملات راحت و قابل فهم کاربران استفاده کنید.

استفاده از لینک داخلی

لینک داخلی مرتبط و مورد نیاز کاربران، یکی از عواملی است که باعث چرخش بهتر مخاطبان در سایت می شود. اولین لینک داخلی درون محتوا قدرتمندترین لینک می باشد، طوری محتوا را ایجاد کنید که اولین لینک در پاراگراف اول یا نهایت در پاراگراف دوم باشد.

* لینک اول را به هیچ وجه به صفحات ضعیف ندهید!

نحوه انتخاب لینک اول:
♦ به صفحات دارای رتبه مناسب، لینک دهید. بعد از اینکه کلمه مناسب برای لینک دهی را انتخاب کردید و مقاله مقصد مرتبط را درون سایت سرچ کردید، در صورتیکه کلمه کلیدی آن مقاله، رتبه و پوزیشن خوبی داشت، چنین محتوایی، ارزش انتخاب، برای لینک اول را دارد.

♦ می توانید منابع خارجی مرتبط، معتبر و یا ویکی پدیا را به عنوان لینک اول انتخاب کنید. توجه کنید درون این مقالات محتوای ارزشمندی باشد چون گاهی منابع معتبر نیز، محتوای ارزشمند ندارند و در حد چند خط توضیح مختصر داده‌اند، به صفحه اصلی آن سایت‌ها لینک ندهید، به صفحه مرتبط  و مفید لینک دهید. در صورتی که محتوا را به منابع معتبر و مرتبط لینک دهید محتوای ما نیز ارزشمند شناخته خواهد شد، اما زیاده روی هم نباید کرد. در هر مقاله یا یک لینک به مقاله ارزشمند مانند ویکی پدیا داده شود یا یک لینک به منابع معتبر خارجی. بقیه به خود مقالات داخلی سایت.

همچنین می‌توانید لینک‌های داخلی را نوفالو نیز قرار دهید. در واقع درون هر محتوا فقط یک لینک خارجی فالو وجود داشته باشد این لینک می‌تواند لینک اول باشد یا نباشد! در صورتیکه محتوای ارزشمندی در سایتی وجود داشته اما آن سایت، سایت معتبری نباشد آن لینک را نوفالو قرار دهید، در واقع در بخش کد رفته و “rel=”nofollow را در انتهای تگ a اضافه کنید. برای تنوع در مقالات، استفاده از لینک های نوفالو مناسب هست.
در صورتیکه اعتبار مقصد بیشتر از منبع باشد مثل همان ویکی پدیا یا سایت معتبر خارجی، نیاز به تغییر نیست و لینک‌ها پیش فرض فالو خواهند بود.

لینک های داخلی سایت را به عین کیورد مقالات دیگر که مرتبط با موضوع فعلی می باشد لینک دهید.

استفاده از مترادف های کلمه کلیدی یا LSI

از جمله موارد مهم دیگر در رعایت اصول سئو در محتوا استفاده از مترادف های کیورد اصلی است. کلمه کلیدی را به صورت مصنوعی تکرار نکنید و خیلی طبیعی به کار ببرید، گوگل نیاز دارد که در تایتل، تیترها و محتوا، کلمات کلیدی را پیدا کند. همچنین استفاده از LSI (مخفف latent semantic indexing) یا همان کلمات کلیدی مرتبط با کلمه کلیدی اصلی را در محتوا فراموش نکنید.

برای پیدا کردن مترادف‌های کلمات کلیدی، کلمات کلیدی را در سایت‌های زیر سرچ کنید و کلمات پیشنهادی را در طول محتوا استفاده کنید:
https://www.google.com
https://keywordtool.io
https://trends.google.com
علاوه بر سر زدن به سایت‌های ذکر شده وارد مقالات فارسی نیز شوید و یا عنوان‌ها را ببینید و مترادف کلمه کلیدی (Lsi) که بیشترین کاربرد را دارد در جاهای ذکر شده در ادامه حتما استفاده کنید:

  1. در پاراگراف اول حتما از lsi پرکاربرد استفاده کنید چون گوگل و مخاطبان به پاراگراف اول اهمیت ویژه‌ای قائل هستند.
  2. در هدینگ‌ها یا همان تیترها از Lsi پرکاربرد استفاده کنید.
  3. در متای توضیحات نیز از lsi پرکاربرد استفاده کنید.
  4. بقیه lsi ها را می توانید در طول محتوا به کار ببرید.

منبع: https://arefrayaneh.com

4.7/5 ( 3 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code