پذیرش بیماران در نرم افزار پزشکی برای مراجعین درمانگاه و مطب

«به علت تغییرات در شرکت فروش این محصول موقتا متوقف شده است!»

قسمت پذیرش که یکی از پرکاربرد ترین قسمت های نرم افزار آسان طب محسوب میشود، مربوط به ثبت اطلاعات پرونده پذیرش بیماران یا مراجعین می باشد و توسط آن می توانید مراجعات مرکز را در سیستم ثبت و مدیریت کرده، و علاوه بر آن برای مراجعه کننده قبوض صندوق و … صادر نمائید. پذیرش بیماران در نرم افزار پزشکی را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

پرونده پذیرش چیست؟

پرونده پذیرش پرونده ای است که در آن، خدماتی را که برای بیماران یا مراجعین به مطب، درمانگاه یا کلینیک انجام می گردد را ثبت می کنیم و طی آن مشخص می کنیم در چه تاریخی، چه ساعتی و توسط کدام پرسنل (پزشک یا همکار) چه نوع خدمتی برای مراجعه کننده به مرکز انجام شده است و … پرونده های پذیرش ثبت شده، به ما می گویند کدام بیمار چقدر بدهکار شده و چقدر پرداختی داشته و وضعیت تسویه حساب یا درمان وی چگونه است؟  پس باید توجه داشت که پرونده پذیرش اصلی ترین قسمت نرم افزار مدیریت مراکز پزشکی آسان طب از جهت حسابداری بوده و توسط این بخش است که ما می توانیم مراجعات بیماران را کنترل و مدیریت نمائیم.

پس از کلیک کردن بر روی گزینه “پذیرش” در نوار اصلی یا فشردن کلید F2 از صفحه کلید، پنجره پذیرش برای شما باز میشود که اصطلاحا” به آن می گوییم “ایجاد فرم پذیرش جدید“. و توسط این فرم می توانید به راحتی اطلاعات مربوط به پرونده پذیرش بیماران را در سیستم ثبت نمائید. (مانند شکل زیر)

پذیرش بیماران در نرم افزار پزشکی آسان طب

خدمت چیست؟

خدمت یا خدمات، به آن دسته از عملیاتی گفته می شود که در مرکز پزشکی و توسط شما برای مراجعین انجام می شود. مانند: مشاوره، ویزیت، تهیه عکس توسط دستگاه، لیزر، عمل جراحی خاص و … که این خدمات می تواند دارای هزینه باشند و یا رایگان.  همانطور که می دانید، در نرم افزار آسان طب، این امکان وجود دارد که خدمات قابل ارائه در مرکز را از قبل در لیستی مجزا تعریف نمائیم. این عمل باعث می شود که  هنگام پذیرش مراجعین، نیازی به تایپ مجدد عنوان خدمت و تخصیص قیمت برای آن گرفته نباشیم چرا که با کلیک بر روی دکمه “خدمت” لیست خدمات از قبل تعریف شده باز شده و کافی است بر روی خدمت مورد نظر دوبار کلیک نمائید. (برای تعریف خدمات، در صفحه اصلی نرم افزار بر روی منوی تعاریف پایه کلیک کرده و گزینه “خدمات پزشکی” را انتخاب نمائید)

هر خدمت که برای مراجعه کننده ارائه می گردد می تواند مشمول هزینه باشد و در این صورت مراجعین با خدماتی که ارائه می دهیم به مرکز بدهکار شده و بابت پرداختی که انجام می دهند بستانکار می شوند و پرداختی بیمار نیز در این پرونده ثبت می گردد که باعث می شود از وضعیت صورتحساب وی در آینده بهره مند شد. در واقع پرونده پزشکی، توسط خدمت و پرداختی بیمار است که به نوعی سند حسابداری بدهکار/بستانکار محسوب می شود. اگر چه تکمیل کردن تمام کادر ها الزامی نیست! اما تکمیل آنها باعث می گردد در آینده گزارشات متنوع تری از لیست مراجعات صورت گرفته تهیه نمائید. بعنوان مثال: لیست بیمارانی که به علت خاص به مرکز شما مراجعه نموده اند و …

پرونده یا فرم پذیرش چگونه عمل می کند؟

همانطور که در شکل بالا مشاهده کردید در فرم پذیرش، اطلاعات کامل عملیات پذیرش مراجعه کنندگان ثبت می گردد. از آنجا که برخی از اطلاعات ورودی، در قسمت های دیگری از نرم افزار آسان طب تعریف شده اند (مانند لیست خدمات که در بالا توضیح دادیم)، شما می توانید با انتخاب آنها در کادرهای مختلف یا وارد کردن کد مربوطه، این اطلاعات را تکمیل می کنید. مانند: علت مراجعه بیمار، معرف، خدمت ارائه شده، بخش، پزشک معالج، ناحیه بدن و … .
بعنوان مثال: برای ورود اطلاعات پزشک در پرونده پذیرش، در صورتی که در قسمت تعریف پزشکان (صفحه اصلی برنامه>منوی تعاریف پایه>پزشکان)، اطلاعات مربوط به پزشکان را ثبت کرده باشید، کافیست در کادر مقابل پزشک، کد پزشک مربوطه را وارد نمائید. همچنین میتوانید بر روی دکمه “پزشک” کلیک کرده، وارد قسمت پزشکان شده و بر روی نام پزشک مورد نظر دوبار کلیک کنید یا کلید Enter از صفحه کلید را بفشارید تا مشخصات پزشک در پرونده درج شود.
.

معرفی قسمت های فرم پذیرش

تاریخ و ساعت : زمان تشکیل پرونده پذیرش را مشخص میکند، با توجه به این زمان، میتوانید هنگام تهیه گزارش اطلاعات را طی بازه زمانی خاص مشاهده کنید.
اطلاعات بیمار: این قسمت مربوط به ورود کد بیمار، کد سازمان بیمه گر و کد علت مراجعه بیمار میباشد، اطلاعات سازمان های بیمه و علت های مراجعه، با توجه به لیست اطلاعات تعریف شده در قسمت تعاریف پایه تعیین میگردند.(صفحه اصلی نرم افزار>منوی تعاریف پایه)
.
نکته : برای ورود اطلاعات بیمار ابتدا باید اطلاعات اصلی بیمار در قسمت بیماران ثبت گردد و سپس کد وی در کادر مقابل گزینه “بیمار” وارد گردد، برای سهولت و سرعت بیشتر، از طریق همین فرم، میتوانید بطور مستقیم هم اطلاعات بیمار را در لیست بیماران ثبت کنید و هم برای ایشان پرونده پزشکی تشکیل دهید.
از دو طریق میتوانید اطلاعات بیماران را در هنگام پذیرش، در لیست بیماران ثبت کنید:
1- ورود جنسیت، نام، نام خانوادگی، شماره تماس در مقابل گزینه “بیمار”
  • نکته1: توجه داشته باشید در قسمت شماره تماس ، درصورتی که قصد ارسال پیامک دارید، یا بعدا” قصد وقت دهی همراه با یاد آوری از طریق پیامک دارید، شماره موبایل بیمار را وارد نمائید.
  • نکته2: نوع بیمه، شماره دفترچه و معرف نیز به هنگام ثبت بیمار جدید، در اطلاعات وی درج خواهد شد.
2- ورود مشخصات کامل برای بیمار (آدرس، قد، وزن، تاریخ تولد، شغل ، سوابق پزشکی و …) : برای این منظور بر روی گزینه افزودن بیمار در فرم پذیرش کلیک نمائید.
  • نکته1: برای دسترسی سریع به فرم مربوط به ثبت اطلاعات بیمار جدید از طریق کیبورد، هنگامی که مکان نما بر روی کد بیمار قرار دارد، کلید Insert از صفجه کلید را بفشارید
.
.
بیمه : در صورتی که می خواهید هزینه مربوط به خدمات با توجه به بیمه تحت پوش خاص محاسبه شود> میتوانید بیمه های طرف قرارداد مرکز را از قبل تعریف کرده و در کادر مقابل بیمه، کد آن را وارد نمائید یا با فشردن دکمه “بیمه” وارد لیست بیمه ها شده و بیمه مورد نظر را با دوبار کلیک کردن یا کلید Enter از صفحه نمایش انتخاب نمائید .
.
علت : در این قسمت میتوانید، علت مراجعه بیمار را تعیین کنید. علت های مراجعه میتوانند بعدا” در گزارشگیری به شما کمک کنند تا از لیست پرونده هایی گزارش تهیه کنید که به علت خاص مراجعه نموده اند.
* برای تعریف علت های مراجعه بیماران به این قسمت مراجعه کنید (صفحه اصلی برنامه>منوی تعاریف پایه>علت های مراجعه)
.
خدمت و هزینه : در این قسمت خدمت ارائه شده به بیمار ثبت میگردد که شامل عنوان خدمت و هزینه های مربوطه میشوند. لازم به ذکر است برای افزودن خدمت به پرونده پذیرش، ابتدا باید خدمت مورد نظر در لیست تعرفه خدمات پزشکی ثبت شده باشد. (صفحه اصلی نرم افزار>منوی تعاریف پایه>خدمات پزشکی)
برای افزودن خدمت جدید به پرونده، کافی است بر روی گزینه “خدمت” کلیک کنید و از لیست خدمات باز شده بر روی خدمت مورد نظر دوبار کلیک کنید و یا کد مربوط به خدمت مورد نظر را در کادر مقابل گزینه “خدمت” وارد نمائید. بدین ترتیب خدمت مورد نظر و هزینه های مربوط به آن به پرونده پذیرش اضافه می گردد.
.
پرداختی بیمار : این قسمت مربوط به مبلغ پرداختی بیمار بابت تسویه حساب خدمات می باشد. ورود مبلغ در این قسمت مانده حساب وی را تغییر داده یا صفر میکند.
ارسال پیامک : در صورتی که این گزینه تیک دار باشد، صورتحساب بیمار، در قالب پیامک برای ایشان ارسال خواهد شد.
صدور قبض : در صورتی که این گزینه تیک دار باشد، صفحه مربوط به چاپ قبض باز شده و با فشردن کلید Enter از صفحه کلید، قبض مربوط به پرونده چاپ میشود.
 

فرم پذیرش ساده

اگر در مرکز پزشکی شما نیازی به وارد کردن اطلاعات مربوط به درصد سهم پزشک، شرح خدمت و … در اطلاعات پرونده پذیرش نیست، می توانید از فرم ساده پذیرش استفاده نمائید. این فرم کمی نسبت به فرم قبلی داری ظاهری ساده تر می باشد. برای این منظور از منوی سایر بر روی گزینه “تنظیمات پذیرش” کلیک کرده و در پنجره باز شده ابتدا بر روی سربرگ “فرم پذیرش” کلیک کرده و سپس حالت فرم پذیرش را بر روی “ساده” قرار دهید.

پذیرش_بیماران_در_نرم_افزار_درمانگاه 

فرم پذیرش حرفه ای (جهت درج چند خدمت در پرونده)

اگر نیاز داشتید چند خدمت را در یک پرونده درج نمائید، می توانید از فرم حرفه ای برای پذیرش مراجعین استفاده نمائید. این فرم نسبت به فرم های قبلی، قسمت های بیشتری را برای ثبت و تشکیل پرونده پذیرش مراجعین در اختیار شما قرار می دهد. برای این منظور مانند مرحله قبل اقدام کرده (انتخاب فرم ساده برای پذیرش) با این تفاوت که در بخش انتخاب فرم پذیرش، حالت حرفه ای را انتخاب نمائید.

پذیرش بیماران در نرم افزار پزشکی
پذیرش بیماران در نرم افزار پزشکی

مدیریت پرونده های ثبت شده توسط این فرم

پس از ثبت پرونده پذیرش، اطلاعات ثبت شده در قسمت “لیست پرونده ها” قرار می گیرد و با مراجعه به این قسمت (صفحه اصلی نرم افزار > منوی پرونده)  می توانید پرونده ای را اصلاح ،حذف و .. نمائید و یا از لیست پرونده ها گزارشات متنوع تهیه نمائید. پیشنهاد می کنیم برای آگاهی از چگونگی این عملیات بخش “لیست مراجعات” را مطالعه نمائید.

‫5/5 ‫(1 نظر)
دکمه بازگشت به بالا