تماس با عارف رایانه
خرید نرم افزار تماس بگیرید 021-66383606

گوشی هوشمند از شکست جنرال مجیک تا اوج گیری با IBM

بعید نیست اگر تاکنون نام شرکت جنرال مجیک را نشنیده باشید، اگر چه این شرکت از نخستین بنیانگذاران گوشی‌های هوشمند بوده است. شرکت جنرال مجیک 15 سال پیش از این که اپل اولین گوشی هوشمند خود را وارد بازار کند سعی داشت تا یک گجت هوشمند که شباهت بسیار زیادی به گوشی‌های هوشمند داشت را بسازد که این امر با شکست مواجه شد.

گوشی هوشمند

شکست گوشی هوشمند جنرال مجیک

جنرال مجیک یکی از مهمترین شرکت های تاریخ سیلیکون ولی به حساب می آید اما با این حال حتی دنبال کنندگان اپل، گوگل و آمازون هم بعید است که نام این شرکت را شنیده باشند. اخیرا مستند جالبی تولید شده است که به بررسی فعالیت های جنرال مجیک در آغاز دهه ی 90 میلادی می پردازد. در واقع جنرال مجیک از کارمندانی تشکیل شده بود که با رویای بوجود آوردن یک تحول بزرگ در صنعت گوشی های هوشمند و ساختن رایانه های شخصی قدرتمند از اپل جدا شده بودند.

در مستندی که ساخته شده کارکنان شرکت با دانش کامل درباره چیزی که قصد اختراع آن را دارند توضیح می دهند. مثلا در قسمتی از مستند، مگان اسمیت می گوید:

     ما در تلاشیم چیزی خلق کنیم که مردم عاشق آن شوند، می‌خواهیم این دستگاه همزمان ساعت، عینک و کیف پول آنها باشد.

وقتی که در سال 1994 گوشی هوشمند جنرال مجیک به بازار عرضه شد، تقریبا هیچکس حاضر نشد از آن بخرد و این محصول با شکست مواجه شد. آشنایان به دنیای تکنولوژی علت این شکست را جلوتر بودن این اختراع از زمان خودش می دانند. زمانی که این گوشی به بازار عرضه شد لنزهای با کیفیت، اینترنت و تبعا شبکه های اجتماعی و هزاران جذابیت دیگر گوشی های هوشمند هنوز وجود نداشت یا کمیاب بود به همین دلیل رغبتی برای استفاده از گوشی های هوشمند از سوی مردم نشان داده نشد.

گرچه این اختراع با شکست مواجه شده بود اما پس از آن سازندگانش و کارکنان جنرال مجیک به تاثیر گذارترین و قدرتمندترین افراد در دنیای تکنولوژی تبدیل شدند. از جمله این افراد می توان به لیست زیر اشاره کرد:

  • تونی فدل: بنیانگذار شرکت نست و یکی از سازندگان آیپاد
  • اندی رابین: مخترع اندروید
  • جان گیاناندرا: رییس بخش AI اپل
  • جوانا هافمن دست راست استیو جابز

مستند مورد بحث در فوریه همین سال در فستیوال ترایبکا رونمایی شد و شرکت سازنده آن اسپل باند پیش نمایشش را منتشر نمود. قرار است این فیلم-مستند در حضور 150 نفر از کارکنان سابق جنرال مجیک در سیلیکون ولی نمایش داده شود.

گوشی هوشمند

شروع دوباره IBM

حدودا بیست سال پیش، اولین گوشی هوشمند با نام IBM Simon Personal Communicator توسط شرکت IBM به بازار عرضه شد. این گوشی قابلیت تماس گرفتن با 15 ایالت آمریکا را داشت و با قلم خاص خود کار می کرد. تقویم، ارتباط با ماشین فکس و شارژ کم از جمله ویژگی های این دستگاه بود. بر خلاف جنرال مجیک این شرکت توانست 50 هزار عدد از این گوشی را به فروش برساند.

گوشی ساخته شده توسط آی بی ام متشکل از یک صفحه نمایش سبز رنگ قدیمی با یک استایلوس بود و وزنی معادل 500 گرم داشت. مهمترین ایراد این گوشی در زمان خود شارژ کم آن بود، البته قیمت گران آن یعنی 899 دلار نیز به عنوان یکی از معایبش شناخته می شد.

این گوشی اگرچه فروش کمی داشت اما بسیاری از تولید کنندگان را تحت تاثیر قرار داد و چندی نگذشت که گوشی های هوشمند با قابلیت های تازه و جدید دنیای تلفن های همراه را قبضه کردند.

منبع: https://arefrayaneh.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا