تعریف کاربران متعدد با سطوح دسترسی مختلف در نرم افزار

«به علت تغییرات در شرکت فروش این محصول موقتا متوقف شده است!»

در این قسمت، نحوه تعریف کاربران مختلف را مورد بررسی قرار میدهیم، بخش کاربران مهمترین بخش سیستم از نظر امنیت، می باشد. توسط این قسمت کاربران مختلف جهت دسترسی به قسمت های برنامه تعریف می نمائید و مشخص می کنید که کدام کاربر مجاز به مشاهده کدام قسمت ها باشد و یا در صورت ورود به هر قسمت از نرم افزار، آیا اجازه اضافه کردن، حذف، ویرایش، چاپ و … را داشته باشد یا خیر؟
 
برای ورود به بخش کاربران، از منوی “سایر” بر روی گزینه “کاربران” کلیک نمائید
در پنجره باز شده، لیست کاربران ثبت شده در سیستم را مشاهده میکنید.
بطور پیشفرض سه کاربر قبلا” توسط سیستم تعریف شده است
  1. “مدیریت”
  2. “کاربر ویژه”
  3. “کاربر محدود”
توسط نوار ابزار بالای لیست می توانید عملیات افزودن کاربرجدید، حذف، ویرایش، Reset کردن کلمه عبور، تعیین مجوز را بر روی لیست کاربران انجام دهید.
 
عملکرد گزینه “جدید“،”حذف“، “ویرایش” مانند سایر قسمت های نرم افزار است. پس برای افزودن کاربر جدید، بر روی گزینه “جدید” کلیک می کنیم تا صفحه ورود اطلاعات کاربر جدید باز شود.
 
در صفحه باز شده، اطلاعات مربوط به کاربر که عبارت است از: گروه کاربری کاربر، نام و نام خانوادگی، نام کاربری و کلمه عبور جهت ورود به سیستم، سمت و توضیحات لازم را وارد کرده و بر روی گزینه ذخیره کلیک می کنیم.
بدین ترتیب کاربر جدید به لیست کاربران اضافه خواهد شد.
 
بیشتر بخوانید:
 
نرم افزار کلینیک و درمانگاه عارف رایانه
 

نکته 1

 هنگام تعریف کاربر جدید در سیستم توجه داشته باشید؛ درصورتی که سمت کاربر را بر روی “مدیر سیستم” قرار دهید، کاربر مورد نظر حتی اگر هیچگونه مجوزی برای ورود به قسمت های برنامه نداشته باشد، قادر خواهد بود به قسمت کاربران وارد شده و سطوح مجوز خود و سایر کاربران را تغییر دهد.
پس توجه داشته باشید که هنگام معرفی کاربران، تنها کاربرانی را “مدیر سیستم” معرفی کنید که صلاحیت هر گونه کاری در سیستم را دارا هستند.
 
 
Reset : توسط این گزینه میتوانید کلمه عبور کاربر مورد نظر خود را ریست کنید و طی آن ، کلمه عبورکاربر مورد نظر برابر” 1″ میشود.
 
مجوزها : توسط این بخش می توانید حقوق دسترسی کاربر به قسمت های برنامه را تعیین کنید.
با توجه به این تنظیمات کاربر ابتدا اجازه و یا عدم اجازه ورود به قسمت مورد نظر را دریافت می کند و سپس مجوز عملیات مربوط به آن قسمت را دریافت می کند.
 بعنوان مثال : با تیک زدن گزینه اشخاص به کاربر اجازه می دهیم که وارد قسمت اشخاص شود و با تیک زدن گزینه حذف، در زیر شاخه اشخاص اجازه می دهیم که بتواند شخصی را از لیست اشخاص حذف نماید. (میتوان به کاربری اجازه داد تا فقط وارد لیست شده وفقط اجازه مشاهده اطلاعات را داشته باشد)
 

نکته 2

در لیست کاربران یک کاربر با نام “کاربر ویژه” وجود دارد که شما عملیات حذف، ویرایش و… را نمی توانید بر روی آن انجام دهید و تنها عملی که می توانید انجام دهید این است که کلمه عبور آن را ریست نمائید.
این کاربر درواقع کاربر امنیتی سیستم است و توسط آن قادر هستید به قسمت کاربران وارد شده و سایر عملیات را بر روی کاربران دیگر انجام دهید.
بعنوان مثال ممکن است زمانی  کلمه عبور مدیر سیستم را فراموش کرده باشید و دسترسی به قسمت کاربران را از سایر کاربران را گرفته اید. توسط این کاربر می توانید وارد سیستم شده و به قسمت کاربران رفته و کلمه عبور مدیری سیستم را ریست نمائید.
کلمه عبور کاربر ویژه بطور پیشفرض “0000” است . در اولین فرصت توسط این کاربر وارد برنامه شده و کلمه عبور آن را تغییر داده و در جای امن نگه دارید.
‫0/5 ‫(0 نظر)
دکمه بازگشت به بالا