تماس با عارف رایانه

نحوه تهیه فایل پشتیبان از نرم افزار مدیریت تاکسی تلفنی و پیک موتوری

آموزش نحوه تهیه فایل پشتیبان (Backup)

در این قسمت، نحوه تهیه فایل پشتیان بصورت دستی و خودکار،از نرم افزار مدیریت تاکسی سرویس و پیک موتوری  را مورد بررسی قرار میدهیم.

فايل پشتيبان (Backup): فايل فشرده اي است که براي پشتيباني و محافظت از اطلاعات ثبت شده در برنامه تهيه مي گردد و در صورت بروز حوادث يا مشکلات براي رايانه و اطلاعات ثبت شده، مي توان آن را بازيابي کرده و اطلاعات را به حالت اوليه خود باز گرداند.

.
طريقه تهيه فايل پشتيبان

برای تهیه فايل پشتيبان از اطلاعات موجود در نرم افزار میتوانید از چهار روش اقدام نمائید:

  1. هنگام خروج ازبرنامه گزينه “تهيه فايل پشتيبان از اطلاعات.” را تيک بزنيد.
  2. به پوشه ای که نرم افزار را در آن نصب نموده اید رفته و توسط نرم افزار AppData.exe نسبت به تهیه فایل پشتیبان اقدام نمائید.
  3. از منوی “سایر” وارد قسمت “تنظیمات” شده، و درسربرگ “سایر”، تنظیمات مربوط به تهیه فایل پشتیبان بطور خودکار و روزانه را انجام دهید.
  4. در قسمت “تنظیمات”، یک شماره تلفن دلخواه جهت پشتیبان گیری از طریف تلفن، وارد کرده و توسط سیستم کالر آیدی، از راه دور، نسبت به تهیه فایل پشتیبان اقدام نمائید.

.

تهیه فایل پشتیبان از طریق تیک زدن گزينه “تهيه فايل پشتيبان از اطلاعات.” هنگام خروج از نرم افزار

اگر هنگامی که قصد خروج از نرم افزار را دارید، به پنجره باز شده توجه کنید، در قسمت پائین پنجره گزینه ای تحت عنوان “تهيه فايل پشتيبان از اطلاعات.” وجود دارد که تیک زدن این گزینه باعث میگردد، هر بار هنگام خروج کاربر از سیستم، یک فایل پشتیبان از کل اطلاعات موجود تهیه شده و در پوشه Backup ذخیره گردد.

تهیه فایل پشتیبان هنگام خروج از نرم افزار

نکته1: پوشه Backup در محل نصب نرم افزار قرار دارد. بطور پیشفرض این آدرس عبارت است از : C:\Program Files\Aref Rayaneh\Korand 2013

نکته2 : در صورتی که بصورت شبکه از نرم افزار استفاده میکنید، این گزینه تنها بر روی رایانه سرور کارایی دارد.

.

تهیه فایل پشتیبان از طریق برنامه AppData.exe

روش دیگر تهیه فایل پشتییان، استفاده از برنامه AppData می باشد. این برنامه در محل نصب شده نرم افزار مدیریت تاکسی سرویس قرار دارد.

براي اين منظور ، به مسير نصب برنامه (محلي که برنامه را نصب نموده ايد) رفته و بر روي فايل AppData دوبار کليک نمائيد تا برنامه اجرا شود.
.
پس از باز شدن برنامه ،ابتدا بر روي گزينه “تهيه فايل پشتيبان” کليک کرده، وپس از باز شدن پنجره مربوط به ذخیره فایل، در قسمت مشخص شده نام فايل پشتيبان را وارد نموده و سپس بر روي گزينه “Save” کليک نمائيد.
.
.
درصورتی که عملیات تهیه فایل پشتیان با این برنامه بدون مشکل انجام گردد، با پیغام “عملیات پشتیبانی با موفقیت انجام شد.” مواجه خواهید شد.
عملیات پشتیبانی با موفقیت انجام شد
.
* اگر به قسمت نام فايل،در صفحه باز شده دقت نمائيد، سيستم بصورت خودکار، از چپ به راست به ترتيب : نام بانک اطلاعاتي، تاريخ فعلي و ساعت فعلي سيستم را براي مديريت بهتر فايل هاي پشتيبان اختصاص مي دهد.
* فايل هاي پشتيبان بصورت پيش فرض در پوشه Backup (در مسير نصب برنامه قرار دارد) ذخيره مي شوند. مي توانيد در همين پنجره، محل آن را تغيير دهيد.

.

.

عملیات پشتیبان گیری روزانه بصورت خودکار و در ساعت خاص

روش سوم تهیه فایل پشتیبان، روش خودکار و روزانه میباشد. برای این منظور از منوی “سایر” وارد قسمت تنظیمات شده و در پنجره باز شده بر روی سربرگ “سایر” کلیک کنید

در بخش تنظیمات تهیه فایل بطور خودکار، گزینه “هر روز در ساعت …” را تیک زده و در کادر مقابل آن، ساعت مورد نظر خود را وارد کنید.

توسط گزینه “مسیر فایلهای پشتیبان” میتوانید مشخص کنید، فایل های پشتیبان در کدام محل از رایانه شما ذخیره گردند.

بعنوان مثال در تنظیمات شکل زیر، هر روز ساعت 21:35 بطور خودکار از کل اطلاعات برنامه فایل پشتیبان تهیه شده و در پوشه “ArefRayaneh_Backup” در درایو C ذخیره می گردد.

پشتیبان گیری خودکار از اطلاعات نرم افزار

.

پشتیبان گیری از راه دور و توسط سیستم کالر آیدی Caller-ID

این روش ویژه مراکزی است که دستگاه کالر آیدی تهیه نموده اند. و سیستم کالر آیدی و شناسایی اشخاص تماس گیرنده را کنترل میکنند.

در صورتی که در کادر مقابل عبارت “شماره تلفن پشتیبان گیرنده خودکار” شماره ای را وارد کرده باشید، به محض اینکه با این شماره، شماره تلفن های متصل به دستگاه کالرآیدی را شماره گیری کنید، سیستم بطور خودکار یک فایل پشتیبان از کل اطلاعات تهیه نموده و در مسیر فایلهای پشتیبان ذخیره میکند.

بکاپ گیری خودکار از اطلاعات نرم افزار

نکته : در صورتی که از نرم افزار بصورت چند کاربره (تحت شبکه) استفاده مینمائید، باید توجه داشته باشید که نام رایانه سرور را در قسمت “نام رایانه سرور” وارد نمائید. تا عملیات پشتیبانی فقط بر روی رایانه سرور انجام گردد.

برای آگاهی از نام رایانه، ابتدا بر روی My Computer کلیک راست کرده و بر روی گزینه Peroperties کلیک کنید. در پنجره باز شده بر روی سربرگ “Computer Name” کلیک کرده و عبارت مقابل “Full computer name” یا یادداشت نمائید.

بعنوان مثال:

در شکل زیر، بر روی رایانه سرور، به قسمت مربوط به نام رایانه رفته و نام رایانه را در محل مورد نظر در قسمت تنظیمات نرم افزار، وارد نموده ایم.

نام کامپیوتر در ویندوز XP

.

Auto Backup From Software

پس از تهيه فايل پشتيبان ، يک نسخه از آن را بر روي CD رايت کرده و در جاي مناسب نگهداري نمائيد.

.

بازيابي اطلاعات از طریق فایل پشتیان تهیه شده
پس از تهيه فايل پشتيبان، در صورت نیاز یا بروز مشکل براي اطلاعات، مي توانيد آخرين فايل پشتيبان را بازيابي کرده و اطلاعات را به حالت قبل از تهيه فايل پشتيبان باز گرداني نمود.
براي اين منظور ابتدا از برنامه خارج شده و سپس فايل AppData اجرا کنيد.(درصورتی که بصورت چند کاربره یا تحت شبکه از نرم افزار استفاده میکنید، بر روی همه رایانه ها، از نرم افزار خارج شوید)
پس از اجرای برنامه AppData بر روي گزينه “بازيابي اطلاعات از فايل پشتيبان” کليک نمائيد و در صفحه باز شده ابتدا فايل پشتيبان مورد نظر را انتخاب کرده و سپس بر روي گزينه “Open” کليک نمائيد.
بازیابی اطلاعات از فایل پشتیبان.

بازیابی اطلاعات از فایل بک آپ

.

بازگردانی فایل پشتیبان تهیه شده از نرم افزار

0/5 ( 0 نظر )