آموزشکتب و مقالات

فشرده سازی (Zip کردن) فایل ها و پوشه ها در ویندوز

فشرده سازی یا اصطلاحاً زیپ کردن یک فایل یا پوشه، عملی است که جهت کاهش حجم فایل ها و پوشه ها انجام می گردد و طی آن فایل یا پوشه مورد نظر به حجم کمتری قابل جابه جایی یا ایمیل کردن می شود.

.

فشرده کردن فایل (ایجاد فایل zip)

عمل زیپ کردن، به راحتی در ویندوز قابل انجام است و برای این کار کافی است فايلها يا پوشه‌های مورد نظر را انتخاب كرده و بر روی آنها راست كليک کنیــد تا منوی مربوطه باز شود، از لیست این منو بر روی گزینه Send to کلیک کرده و از زیر منوی باز شده مقابل آن، بر روی گزینه Compressed (zipped) Folder كلیک نمایید. بدین ترتیب فايلها یا پوشه‌های انتخابی شما را توسط ویندوز فشرده شده و در قابل يک فایل فشرده زیپ (با پسوند zip) قرار می گیرد.

فشرده سازی زیپ zip کردن فایل و-پوشه ویندوز

.

رمز گذاری (Password) بر روی فایل zip

توجه داشته باشید این قابلیت در ویندوز 7 حذف شده و برای این منظور، در ویندوز XP، بر روی فايل فشرده یا zip مورد نظر دوبار كليک کنيد تا باز شود. در پنجره باز شده، از منوهای بالا بر روی منوی File كليک کرده و سپس گزینه Add a Password را اننخاب نمائید (گزینه Add a Password با راست كليک نمودن در یک قسمت سفید از پنجره‌ی مربوط به فايل زيپ نيز قابل انتخاب است). پس از انتخاب این گزینه، كادری با عنـوان Add Password نمايان می‌شـود، و شما می بایست در کادر های مورد نظر رمز یا Password مــورد نظرتان را وارد نموده و بر روی دکمه OK کلیک نمائید.

* توجه داشته باشید که هر دو پسورد وارد شده یکسان باشند.

پس از رمز گذاری بر روی فایل zip، هر بار كه بخواهيد آن را باز كرده و يا محتويات آن را استخراج كنيد، حتما” می بایشت بايد پسورد مورد نظر را نماييد.

.

.

استخراج فایل zip از حالت فشرده

پس از فشرده کردن فایل ها یا پوشه ها، نوبت به استخراج آنها از حالت فشرده یا زیپ می باشد.

برای این منظور کافی است بر روی فایل فشرده (فایل با پسوند zip) کلیک راست کرده و از منوی باز شده بر روی گزینه ..Extract All کلیک کنید.

باز کردن و خارج کردن فایل zip از حالت فشرده

.

.